Power over ethernet چیست؟| کاربرد poe

زمان مطالعه: 3 دقیقه
Power over ethernet چیست؟| کاربرد poe

آنچه در این مقاله می‌خوانید

POE یا Power over ethernet چیست و چه کاربردی دارد؟

از POE یا Power over ethernet برای توزیع تغذیه روی لینک Ethernet استفاده می‌شود. شرکت سیسکو ابتدا از اصطلاح Inline Power برای این نوع تأمین تغذیه برای IP Phone ها استفاده کرد که تا ۶.۳ W توان منتقل می‌کرد.

بعدازآن سیسکو استاندارد دیگر ۸۰۲.۳af منبع تغذیه ۱۵ Watts را روی Ethernet در اختیار دیوایس قرارداد و بعد از مدتی استاندارد Enhanced PoE را معرفی کرد. همچنین بعدازآن استاندارد ۸۰۲.۳at که تا ۳۴ W توان تولید می‌کرد که برای Thin Client ها و IP Phone های دوربین‌دار استفاده داشت.

برای تأمین تغذیه روی لینک از سوئیچ‌های Catalyst و یا دیوایسهایی که تنها برای تولید ولتاژ لینک طراحی‌شده‌اند استفاده می‌شود. به این تجهیزات PSE(Power Sourcing Equipment) میگویند. همچنین از اصطلاح PD(Powered Device) برای دیوایسهایی است که از PoE استفاده می‌کنند؛ مانند IP Phone WAP(Wireless Access Point) و تجهیزات IP Video استفاده می‌شود.

انواع استانداردهای POE و تفاوت میان آن‌ها

در تصویر زیر مقایسه جزئیات مشخصات دو استاندارد ۸۰۲.۳af و ۸۰۲.۳at را می‌بینید. مقادیر گفته‌شده با توجه به تجهیزات ارتباطی و نوع توپولوژی شبکه زمان استفاده متفاوت خواهد بود. بسیاری از پارامترها در ارتباطات کمتر ازآنچه استاندارد است اندازه‌گیری می‌شود.

استاندارد های POE 1024x392 1

ترتیب بالا بردن Power

ترتیب مراحل برقرار شدن تغذیه روی لینک را می‌بینید. در مرحله اول دیوایس PSE بااتصال کوتاه کردن لینک میزان مقاومت کابل را چک می‌کند تا در محدوده ۱۹-۲۶.۵ Kilo Ohm باشد. این مرحله Detection را می‌نامیم.

همچنین در تصویر مقادیر ولتاژ به‌دست‌آمده از تست برای مناسب دانستن کابل هر دو استاندارد را می‌بینید. بر اساس میزان مقاومت کابل Classification انجام می‌شود و با Mark زدن کلاس توزیع تغذیه مشخص می‌شود.

Power up sequence 1024x458 1

انواع کلاس‌های Power

به‌طورکلی ۵ نوع Power Class تعریف‌شده که از ۰ استفاده نمی‌شود. مشخصات هر کلاس را مشاهده می‌کنید.

Power Classification 1024x413 1

استفاده از CDP یا LLDP

برای شناسایی تجهیزاتی که به سوییچ متصل هستند می‌توان از پروتکل‌های CDP و یا LLDP استفاده کرد. همان‌طوری که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید دو IP Phone سیسکو به سوییچ متصل هستند.

CDP 1024x298 1

دستورات power over ethernet بر روی سوییچ‌های سیسکو

با دستور sh power inline دیوایس‌هایی که از PoE استفاده می‌کنند و نمی‌کنند را مشاهده می‌کنید. دو IP Phone که مستقیم به سوئیچ متصل‌اند و از Tunnel استفاده نکرده‌اند PoE روشن دارند و کلاس ۲ هستند. همچنین با این دستور میزان Power کل و استفاده‌شده و باقیمانده را نیز می‌بینید.

show power 1024x422 1

با دستور debug ilpower powermanagemnet نیز مشخصات لحظه‌ای PoE در شبکه را مشاهده می‌کنید.

debug poe 1024x184 1

برای دیوایس متصل به اینترفیس fa0/5 که تغذیه تأمین‌شده LLDP پارامتر TLV(Type Link Value) را روی پورت دریافت و ارسال کرده است. همچنین کلاس ۲ تغذیه فراهم‌شده و PSE Type1 تغذیه را ارائه می‌دهد:

tlv 1024x207 1

با دستور sh inventory روی روتر مشخصات PoE دیوایس را می‌بینید. روتر R3 تا ۴ پورت Gig را می‌تواند برای PoE پشتیبانی کند و تغذیه AC-POE ارائه می‌دهد.

show inventory 1024x220 1

امیدوارم از این مقاله آموزشی لذت برده باشید. درصورتی‌که علاقه‌مند به دوره‌های Collaboration سیسکو هستید می‌توانید در دوره‌های Collaboration آکادمی تک وان ۲۴ شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *