آشنایی با سرورهای سیسکو | Cisco UCS

زمان مطالعه: 5 دقیقه
آشنایی با سرورهای سیسکو | Cisco UCS

آنچه در این مقاله می‌خوانید

در ان مقاله قصد داریم تا شما را با Cisco UCS یا همان سرورهای شرکت سیسکو آشنا کنیم شرکت سیسکو علاوه براینکه در زمینه ساخت تجهیزات سوییچ و روتر کار می کند در زمینه ساخت سرور نیز فعالیت دارد.

از شرکت‌های معروفی که درزمینهٔ ساخت سرور در دنیا مشغول هستند می‌توان به شرکت HP و یا DELL EMC و… اشاره کرد. در این مقاله قصد دارم تا شمارا با سرورهای سیسکو نیز آشنا کنم که قابلیت‌های زیادی در دنیای دیتاسنتر دارند.

Cisco UCS چیست؟

همه دوستانی که درزمینهٔ شبکه و دیتاسنتر کار می‌کنند با تجهیزات روتر و سوییچ‌های سیسکو آشنایی دارند. ممکن است آن‌ها از این تجهیزات در شبکه خود استفاده باشند. علاوه براین سیسکو درزمینهٔ تجهیزات سرور نیز فعالیت می‌کند و نام سرورهای سیسکو به UCS معروف است که در دیتاسنترها استفاده می‌شود.

سرورهای سیسکو قابلیت‌ها و فنّاوری‌های قابل‌توجهی دارند. در ادامه بد نیست که اول با معماری فیزیکی سرورهای UCS سیسکو بیشتر آشنا شویم تا شناخت بهتری نسبت به این تجهیزات داشته باشم.

معماری فیزیکی Cisco UCS

اولین سرورها Mainframe بودند این سرورها ظرفیت Computing بالایی دارند و به همین دلیل هم هزینه بالایی دارند و فضای زیادی هم اشغال می‌کنند. امروزه این سرورها در محیط‌های نظامی استفاده می‌شود و کمتر در محیط سازمانی استفاده می‌شوند. بعد سرورهای Personal یا Rackmount به وجود آمد. ایده این سرورها one to one Server to Application است.

به‌عبارت‌دیگر هر Application بر روی یک سرور جدا بالا می‌آمد. بنابراین این سرورها نسبت به سرورهای Mainframe از ظرفیت Processing پایین‌تری برخوردار هستند ولی قرار گرفتن فقط یک Application بر روی سرور باعث هدر رفتن منابع یک سرور می‌شد.

با استفاده از قابلیت Virtualization ما می‌توانیم بیش از یک Application را بر روی این سرورها قرار دهیم. یکی از مشکلات این سرورها این است که برای راه‌اندازی یک سرور نیاز به کابل‌کشی و برق و سیستم خنک‌کننده جدا است. در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌هایی از سرورهای Rackmount شرکت سیسکو را مشاهده کنید.

Cisco UCSو در آخر هم سرورهای Blade یا تیغه وارد بازار شدند که عمده مباحث این دوره نیز در مورد این سرورها است. یکی از تفاوت‌های که سرورهای Blade با سرورهای Rackmount دارند در این است که این سرورها شامل یک شاسی است که چندین سرور را در برمی‌گیرند که مزایای آن‌ها فضای کمتر و کابل‌کشی کمتر است.

در این معماری سرور برای کل سرورها از یک Shared Power استفاده می‌شود و Management این سرورها نیز به‌صورت Central است. این سرور شامل یک سیستم Cooling برای کل سرورهای یک شاسی است. در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌هایی از سرورهای Blade شرکت سیسکو را مشاهده کنید.

سرورهای Blade شرکت سیسکوکوچک‌ترین سرورها، سرورهای Rackmount هستند که ۱RU(Rack Unit)  است. ارتفاع آن‌ها ۱.۷۵ اینچ که حدوداً ۲.۵ سانتی‌متر است. درحالی‌که سرورهای Blade  شامل اندازه ۶RU هستند که شما می‌توانید در این فضا تا ۸ سرور را قرار دهید. ازنظر فضا سرورهای Blade وضعیت بهتری نسبت به سرورهای Rackmount دارند.

قابلیت‌های کلیدی سرورهای UCS سیسکو

سرورهای UCS سیسکو شامل مزایای زیر است:

Stateless Computing

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سرورهای UCS سیسکو Stateless Computing است. به این معنی که سرورهای UCS سیسکو به‌صورت Bare Metal هستند و شامل Logical Configuration نیستند. به‌عبارت‌دیگر شامل آدرس‌های WWN و یا MAC و یا تنظیمات BIOS نسیتند و یا شامل تنظیمات RAID نمیشوند.

درحالی‌که ممکن است سرورهای برندهای دیگر شامل تظیمات بالا باشند. به‌عبارت‌دیگر در سرورهای برندهای دیگر به همراه تنظیمات فیزیکی تنظیمات Logical  هم دارند.  یعنی درصورتی‌که سرور شما کارت شبکه داشته باشند به همراه آن Mac Address دارد و یا درصورتی‌که شامل کارت FC باشد شامل آدرس WWN(World Wide Name) نیز است و یا سرور شما شامل تنظیمات BIOS است.

ممکن است در سرور شرکت‌های دیگر تنظیمات RAID را از طریق RAID Controller انجام دهید در حالی سرورهای سیسکو شامل هیچ تنظیم Logical نبوده و بایستی تمامی تنظیمات را بر روی یک Component مجزایی بانام Service Profile انجام شود. شما می‌توانید در قسمت Service Profile کارت شبکه تعریف کنید و به آن Mac Address اختصاص دهید.

همچنین شما می‌توانید کارت شبکه SAN تعریف کنید و به آن آدرس WWN اختصاص دهید. شما می‌توانید در یک Service Profile طریقه Boot شدن و یا تنظیمات RAID را انجام دهید .بعد از تعریف Service Profile شما می‌توانید Service Profile را به Bare Metal سرور اعمال کنید. بعدازاین سرور قابل‌استفاده در شبکه‌های SAN است. درصورتی‌که مشکلی برای سرور شما پیش بیاید و مجبور به تعویض آن شوید فقط کافی است Service Profile را به سرور جدید اعمال کنید.

Rapid Provisioning of Server

یکی دیگر از قابلیت‌های سرورهای UCS سیسکو است که با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید یک Service Profile ایجاد کنید. این کار را میتوانید به چندین سرور به‌صورت هم‌زمان اعمال کنید .

Simplified Troubleshooting

در صورتی که برای یکی از سرورهای UCS سیسکو شما مشکلی پیش آید شما می توانید به راحتی سرور را تعویض کنید و Service Profile را به آن اعمال کنید.

Virtualization Readness

بر روی سرورهای UCS سیسکو قابلیت سازگاری با محیط‌های مجازی را مانند VMware و یا Hyper-V و یا Citrix وجود دارد.

انواع سرور های UCS سیسکو

به‌صورت کلی شرکت سیسکو دو نوع سرور UCS دارد که سرورهای Rackmount آن با حرف C شروع می‌شوند و سرورهای Blade سیسکو با حرف B شروع می‌شوند. بعدازاین حروف یا عدد ۲ قرار می‌گیرد و یا عدد ۴ که نشان‌دهنده تعداد سوکت های CPU است. در مدل سرورهای سیسکو حرف M3 و یا حرف M4 نیز وجود دارد در سرورهای سیسکویی که در مدل آن‌ها حرف M3 استفاده‌شده از CPU Intel Xeon E5-2600V2 استفاده‌شده است.

درحالی‌که در سرورهایی که در مدل آن‌ها از حرف M4 استفاده‌شده از CPU Intel Xeon E5-2600V3 استفاده‌شده است. از طرف دیگر در این سرورها RAM های DDR4 استفاده می‌شود و Storage این سرورهای نیز افزایش داشته است.

تفاوت اصلی سرورهای M3 و M4 در نوع CPU و RAM و Storage است. اگر بخواهیم سرورهای سری ۲۰۰ و ۴۰۰ را باهم مقایسه کنیم بایستی اشاره به CPU و RAM و Storage و تعداد کارت شبکه و نوع RAID است که در این سرورها ساپورت می‌شود. در تصویر زیر مقایسه‌ای میان سرورهای سیسکو را مشاهده می‌کنید.

انواع سرورهای سیسکو

مقایسه سرورهای سیسکوامیدوارم از این مقاله آموزشی لذت برده باشید. درصورتی‌که علاقه‌مند به یادگیری سرورهایUCS سیسکو و همین‌طور دوره‌های دیتاسنتر سیسکو هستید می‌توانید در دوره‌های دیتاسنتر آکادمی تکوان ۲۴ شرکت کنید.

منابع:

https://www.cisco.com/c/en/us/products/servers-unified-computing/index.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Cisco_Unified_Computing_System

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *